• 07 October 2022
  • 326
  • 1
Turkish Culture
Rüzgar Sörfünün Uluslararası Merkezi, Alaçatı

Rüzgârla Dans Edenlerin Tercihi İzmir Alaçatı;

Alaçatı, İzmir’in Çeşme İlçesine bağlı güzellikleri saymakla bitmeyecek doğal yapısı ve iklimi ile dünyanın da yakından tanıdığı bir sahil kasabamızdır.

Buranın Arnavut kaldırımlı taş sokaklarında yürürken Ege’nin ruhunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Her yanı kaplayan begonvillerin göz alıcı pembeliği, beyaz ile mavinin uyumu içerisinde sıralanan taş evlerin güzelliği ile birleşir. Alaçatı’nın en yoğun caddelerinden biri olan Kemalpaşa ve daha birçok yerde birbirinden güzel lokanta, kafe ve dükkânları gezebilir, Alaçatı’ya özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Bu uyum, doğal ve tarihi güzellikler arasında harika fotoğraflar çekerek anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Alaçatı’da içinde bulunmaktan oldukça keyif alacağınız bir etkinlikte “Ot Festivali” olacaktır. Festival her yıl bahar aylarında burada gerçekleştirilir. Ege’nin otlarının en taze, en lezzetli olduğu dönemlerde… Her yıl ülkemizden ve dünyadan çok sayıda misafiri ağırlayan Alaçatı Ot Festivalinde Ege otları ve bu otlarla yapılan yemeklerin tanıtılmasının yanı sıra çeşitli yarışma ve etkinliklere katılma şansı da bulabilirsiniz.

Rüzgar Sörfü

Alaçatı’yı önemli kılan bir başka özelliği ise rüzgâr sörfü yapmaya çok uygun koylara sahip olması.  Alaçatı yılın büyük bir kısmında rüzgâr alır ve sörf yapmak için ideal olan ortamı bizler için oluşturur. İşte bu nedenle Alaçatı sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyada da önemli sörf merkezlerimizden biri olarak görülür. Rüzgâr sörfüne gönül verenlerin uğrak yeri olan Alaçatı her yıl uluslararası sörf yarışmalarına ev sahipliği yapar. Alaçatı’da rüzgâr sörfü eğitimi almak için birçok sörf okulu da bulunmaktadır. Bu sporu deneyimlemek ve bunun yanında Alaçatı’nın diğer güzelliklerini görmek isteyen herkesi bu büyüleyici sahil kasabasına bekliyoruz. Haydi Alaçatı’da rüzgarı kucaklamaya….

 

Burçin ORÇAN ÖZKÖSEM


It might interest you!