• 20 January 2023
  • 340
  • 0
Counseling
Çocuklarla İzlenecek 5 Film

Ebeveynler için söz konusu çocukları ve çocuklarının eğitimi olduğunda her konuyu dikkatle ele alırlar. Bu bağlamda çocukların okuduğu kitaplar, oynadıkları oyunlar ve izledikleri filmler çocuk yetiştirmede ailelerin önemle inceledikleri alanlar olup çocuk gelişimini mühim derecede etkilerler. Bu aktiviteler içerisinde özellikle çizgi film izlemek, film izlemek çocukların en sevdiği aktivitelerden biri olup çocuk davranışları üzerinde göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir etkiye sahiptir. Filmler çocukların hayal dünyasını genişletir ve bu hayal dünyası çerçevesinde çocukların davranışlarını da biçimlendirebilir. Etkili bir şekilde film izlemesi gerçekleştiği takdirde;

  • Çocukların kendi akranlarıyla ve büyükleriyle nasıl iletişime geçebileceklerini öğretir,
  • Çocuklara hangi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini çocukların ilgisini çekerek aktarabilir,
  • Çocukların hayal dünyasını geliştirerek çocuğa farklı bakış açıları kazandırabilir,
  • Dilsel becerilerini geliştirebilir.

Günümüz teknolojisinde film izlemek bizlere bir tık kadar yakındır. Bu nedenden ötürü ebeveynleri ve öğretmenleri olarak çocuklarımıza eğitimleri, davranışları, sosyal becerileri bakımından etkili filmler izletmeliyiz. Çocukların hayal dünyasını genişletecek ve aynı zamanda hem aile hem de arkadaşlık ilişkilerinde örnek olabilecek bazı filmleri sizler için derledik;

1.Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Bay Willy Wonka’nın çikolata fabrikasının ününü duymuşsunuzdur muhakkak. Fabrika gezisine katılacaklar için paketlere saklanan altın bileti konu alan bir filmdir. Özellikle çocuklarla aile etkinliği kapsamında bu filmin izlenmesi çok iyi bir tercih olabilir. İçindeki gerçek üstü sahneler çocukların zaman zaman şaşırıp kalmalarına neden olsa da inanılmaz keyif alabilirler. İzlerken gelen çikolata yeme isteğini söylemiyorum bile.. Filmdeki en önemli şeylerden biri çocukların dünyayla ve kendi aileleriyle kurduğu ilişkidir. Sürekli rekabet eden bir annenin yarışan çocuğu, çocuğuna her istediğini almanın haklı gururunu yaşayan bir babanın çocuğu, dünyaya bilgisayar oyunlarında yaşadıklarını yapmaktan çekinmeyen bir çocuk ve diğerleri.. İzlerken hem keyif alacağınız hem de ebeveynliğinizi sorgulayacağınız bir film.

2.Oz Büyücüsü

“Bu film ne hakkında?” diye sorsalar aklıma gelecek ilk yanıtlardan biri “Arkadaşlık” olur sanırım. Birbirine destek olan ve birbirlerini hiçbir şartta yalnız bırakmayan arkadaşlık hikayeleri çocukların sosyal ve dilsel gelişimleri için çok önemlidir.

“Yeterince yürürsek, dedi Dorothy; eminim bir yere varırız.”

3.Karate Kid

Dünyaca ünlü oyuncu Jackie Chan ve şimdilerde rapçi olarak kariyerini sürdüren Jaden Smith'in başrollerini paylaştığı Karate Kid filmi çocuklar için muhakkak izlenmesi gereken filmlerin başında yer almalıdır. Çocuklara “pes etmemeyi” ve “vazgeçmemeyi” öğretecek tek ve özel filmdir!

4.Hachiko: Bir köpek hikayesi

Gerçek bir hikaye olan, Haçiko,  10  Kasım 1923’ te Akita iline bağlı Odate’ de doğan, ölünceye kadar sadakatla bağlı olduğu sahibini  her gün işe giderken bindiği metro istasyonu  Shibuya İstasyonu kapısında bekleyen, Akita cinsi köpektir. Bu hikayeyi izleyip de tüyleri diken diken olmayan, duygulanmayan çok az insan vardır. Köpeklerin sahiplerine olan bağlılığını, sadakatini daha güzel  ne anlatabilir ki.. Çocuklarımıza hayvan sevgisini erken yaşlarda aşılamanın somut örneği, bu filmi izletmektir.

5.Aslan Kral

Kimi filmler vardır yıllar önce izlemişte olsanız hayatınıza minik pençeleriyle bıraktığı iz eskimez; belki yıldızlarla göz göze geldiğinizde, belki sorunları ‘hakuna matata’ ile görmezden geldiğinizde yahut kendinizi bir aile büyüğünüze kanıtlarken hatırlarsınız. İşte tam da öyle bir filmle karşı karşıyayız.

Sadece ormanların değil, çocukluğumuzun da kralı olan ASLAN KRAL!

Dilara TAŞKIRAN


It might interest you!