• 10 September 2022
  • 546
  • 1
Turkish Education
ANA DİL ÖĞRETİMİ

HURRA TÜRKİYE İLE ANA DİL ÖĞRENİMİ

Dünyadaki her çocuk birden fazla dili öğrenebilecek yeteneğe sahip olarak doğar. Tüm çocuklar dünyadaki bütün dilleri öğrenmeye yatkındır. Çocuğun yaklaşık 5-6 yaşına kadar içinde yetiştiği toplumun kullandığı dili, çevre etkenleri yardımıyla öğrenmesine “ana dil edinimi” denir. Bu edinim doğrultusunda Hurra Türkiye’nin amacı ana dili Türkçe olup yurt dışında yaşayan ailelerin çocuklarına Türk dilini, Türk kültürünü öğretmek ve Türkçeyi bir iletişim dili olarak iş, eğitim, günlük yaşamlarında kullanabilecek düzeye erişmelerini sağlamaktır. Derslerimiz gelişen teknoloji sayesinde mesafeleri yok eden sanal öğrenme ortamında çevrim içi (online) olarak gerçekleşmektedir.

UZAKTAN ANA DİL ÖĞRETİMİNİN TEMEL ADIMLARI

Seviye Belirleme

Eğitimlerde önceliğimiz tüm öğrencilerimizin Türkçe hazırbulunuşluk seviyesini belirlemektir. Öğrencinin Türkçe temelinin ne seviyede olduğu tanışma derslerimizde alanında uzman öğretmenlerimiz gözetiminde öğrenci için hazırlanan “anlama-konuşma-dinleme-dikte” yansısında, öğrencinin geri bildirimleri göz önüne alınarak kararlaştırılır ve bu doğrultuda öğrenciye hangi seviyede (temel-orta-ileri) eğitim verileceği belirlenir.  

Öğretim

Her çocuğun seviyesine uygun olarak hazırlanan etkinliklerimizde esas aldığımız en önemli öğretme biçimi oyun temelli öğrenimdir. Her yaşa hitap edecek farklı oyunlar geliştirerek derslerdeki öğrenimi olabildiğince aktifleştirmek amaçlanır. Aile, iletişim, sosyal yaşam, eğitim, müzik, resim, sanat ve sağlık gibi temalar belirlenmiş; bu temalara yönelik konuşma, yazma, okuma, iletişim kurma, fikir paylaşma, deneyimlerini ve geleceğe yönelik planlarını anlatma gibi dil etkinlikleri hazırlanmış ve öğrencilerin tüm duyularına hitap edecek şekilde tasarlanmıştır.

Öğretimin Kalıcı Hale Gelmesi / Pekiştirme

Verilen eğitimlerde her bir öğretmenimiz öğretilenlerin pekiştirilmesini sağlayan etkileşimli etkinlikler, interaktif oyun tasarımları gibi eğitici içerikleri öğrencilerine sunmaktadır. Her ders başlangıcında bir önceki derste öğretilen bilgiler üzerinde mutlaka durulur. Öğrenciye sorular sorulur. Öğretmenlerimiz ana dil öğretiminde her bir öğrencisinin kendi öğrenme hızını baz alır ve eğlenerek Türkçe öğretmeyi hedefler. Öğretilen bilgiler verilen ödevler ile pekiştirilir. Verilen ödevler öğretilen bilgiler doğrultusunda kendini sözel ya da yazıyla anlatabileceği, yoruma dayalı özgün çalışmalardır.

Uygulama

Bir dili öğrenmedeki en can alıcı kısım günlük yaşamda öğrenilenleri kullanmaktır. Kullanılmayan bilgi zamanla unutulacaktır. Bu nedenle yurt dışında yaşayan öğrencilerimiz ile derslerimizde sık sık Türkçe konuşma pratikleri yaparak konuşma öz güveni aşılarız. Uygulama noktasında en büyük destekçimiz ailelerimizdir. Bizim yönergelerimiz doğrultusunda öğrencilerimiz ile gün içerisinde tekrar uygulamalarına devam edilir.

Ana dili Türkçe olan ya da olmayan tüm öğrencilerimize Türkçe öğretmenin gurur ve mutluğunu yaşıyoruz. 

Henüz tanışma derslerimize katılmadıysanız bu linkten tanışma dersi randevusu alabilirsiniz.

                                                                                                                                                                                                                 

Enise GÖKÇE


It might interest you!